Technologia ALFA HBLED

Diody LED

foto-001-max

W oprawach ALFA wykorzystywane są diody LUXEON , firmy LUMILEDS. Aktualnie, są to jedne z najbardziej wydajnych diod LED dostępnych na rynku, potrafią osiągnąć wydajność na poziomie ponad 160lm/W! Nasi klienci mają wybór pomiędzy dwoma charakterystykami świetlnymi danego modelu. Stosowane przez nas diody HB LED LUXEON  są nie tylko dużo trwalsze i bezawaryjne, ale także i bardziej efektywne w porównaniu do diod produkcji azjatyckiej często stosowanych w oferowanych na naszym rynku produktach oświetleniowych.

 

Układ zasilający

foto-002-maxOprawy HB LED ALFA wyposażone są w zasilacze   XITANIUM, które zaprojektowane zostały do stabilnego zasilania diod HB LED. Rewolucyjna technologia firmy PHILIPS pozwala na dostosowanie zasilania idealnie dedykowanego pod moduły opraw ALFA. Podstawowy model   XITANIUM użyty w naszych oprawach, zapewnia bezawaryjną i bezpieczną pracę przez cały okres udzielanej przez producenta gwarancji. Aby sprostać coraz bardziej wymagającym oczekiwaniom naszych klientów, firma ALFA postanowiła rozszerzyć ofertę o rodzinę opraw „R”.

Produkty z tej serii wyposażone są w zaawansowany model  XITANIUM, który umożliwia inteligentne sterowanie oprawą.
Program  do sterowania mocą oprawy, umożliwia zaprogramowanie do 5 poziomów oświetlenia w wybranych odstępach czasowych. Oprawa sterowana jest „wirtualnym zegarem” wewnątrz zasilacza, który programuje się za pomocą interfejsu łączącego z komputerem. Funkcja ta, znajduje zastosowanie, głównie w oświetleniu ulicznym, gdzie zgodnie z normą PN – EN 13201, dozwolona jest redukcja mocy oprawy w niektórych przypadkach nawet do 50% w godzinach późnonocnych. Ponadto, funkcja ta może być użyta w oświetleniu przemysłowym, gdzie możliwe jest zaprogramowanie niższego poziomu oświetlenia w wybranych godzinach i tym samym, oszczędzenie jeszcze więcej energii elektrycznej.

zasilacz-fot-01-max

Kolejną funkcją dostępną dzięki zasilaczowi PHILIPS XITANIUM, jest możliwość kontroli mocy oprawy poprzez ściemnianie 1-10V (10% – 100% mocy). Może to zostać użyte np. przy współpracy z czujnikiem ruchu, który w momencie detekcji ruchu spowoduje przejście oprawy z 50% mocy bazowej do 100%. Funkcja gwarantuje większe oszczędności energii oraz może być wykorzystana, jako system bezpieczeństwa alarmujący o wystąpieniu ruchu w danym obszarze, gdzie automatycznie nastąpi rozświetlenie oprawy.

zasilacz-fot-02-max

Bardzo użyteczną funkcją, przyjazną dla klienta, jest możliwość „miękkiego startu” oprawy. Oznacza to, że oprawa LED, zamiast osiągać swoją 100% moc w ułamkach sekund, jest kontrolowana i start może zostać opóźniony. Możliwe jest zdefiniowanie odstępu czasu od momentu włączenia zasilania do osiągnięcia 100% mocy, z zakresu 1 – 30sekund.

zasilacz-fot-03-max

Philips Lumileds

Program PHILIPS do sterowania mocą oprawy, umożliwia zaprogramowanie do 5 poziomów oświetlenia w wybranych odstępach czasowych. Oprawa sterowana jest „wirtualnym zegarem” wewnątrz zasilacza, który programuje się za pomocą interfejsu łączącego z komputerem. Funkcja ta, znajduje zastosowanie, głównie w oświetleniu ulicznym, gdzie zgodnie z normą PN – EN 13201, dozwolona jest redukcja mocy oprawy w niektórych przypadkach nawet do 50% w godzinach późnonocnych. Ponadto, funkcja ta może być użyta w oświetleniu przemysłowym, gdzie możliwe jest zaprogramowanie niższego poziomu oświetlenia w wybranych godzinach i tym samym, oszczędzenie jeszcze więcej energii elektrycznej.

Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat wykorzystywanej technologii w naszych produktach.

HBLED [ High Brightness LED ]

Diody o wysokiej jasności świecenia; za takie uważa się, których jasność przekracza 0,2 cd; znajdują one zastosowanie w miejscach, gdzie zwykle używa się tradycyjnych źródeł światła – w sygnalizacji ulicznej, w oświetleniu pojazdów, w latarkach, itp.

Czas życia

Diody HB LED zdecydowanie wyróżniają się spośród pozostałych źródeł światła długością życia. Według różnych badań średni czas, po którym dioda HB LED przestanie świecić osiąga nawet 100 tys. godzin pracy. W rzeczywistości jest on mało użyteczny i w odniesieniu do diod HB LED należy korzystać z definicji użytecznego czasu życia. Zaletą diod HB LED jest to, że w ich przypadku nie występuje katastroficzne zaprzestanie działania, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych źródeł światła.

Wytrzymałość

Lampy z diodami HB LED są bardzo wytrzymałe mechanicznie na uderzenia, wstrząsy, wibracje oraz oddziaływanie otoczenia – wysokie i niskie temperatury. Dzięki temu mogą być stosowane tam, gdzie do tej pory instalacja oświetlenia była niemożliwa lub znacznie utrudniona. Oprawy oświetleniowe z diodami HB LED nie wymagają specjalnych zabezpieczeń, gdyż mają nieporównywalnie większą wytrzymałość mechaniczną niż stosowane dotąd źródła światła. W porównaniu z nimi mogą wydawać się wręcz niezniszczalne. Diody HB LED nie zawierają żarników i elementów szklanych.

Brak promieniowania podczerwonego (IR) w emitowanej wiązce światła

Diody HB LED w odróżnieniu od lamp fluorescencyjnych nie posiadają w swoim widmie szkodliwego w niektórych zastosowaniach promieniowania UV. Dzięki temu diody HB LED szybko znalazły zastosowanie w oświetleniu wrażliwych na te promieniowanie eksponatów w muzeach, galeriach oraz w iluminacji zabytków.

Ukierunkowany strumień świetlny

Diody HB LED mają ściśle zdefiniowany kąt bryłowy rozsyłu światła. Nie występują straty związane z rozsyłem światła na boki. Dzięki tej zalecie z łatwością można precyzyjnie, punktowo projektować obszary podlegające oświetleniu.

Czas włączenia i wyłączenia

Od poprzednich generacji źródeł światła różnią się diody HB LED bardzo krótkim czasem włączenia i wyłączenia. Czas włączenia diod HB LED nie przekracza 100ns, a czas wyłączenia 200ns. W porównani z żarówkami a szczególnie z lampami wyładowczymi są to czasy miliony razy krótsze! Typowa żarówka osiąga 90% swej światłości po czasie 200ms. Czasy włączenia lamp fluoroscencyjnych i wyładowczych są jeszcze dłuższe i czasem sięgają nawet kilku minut.

Łatwość w sterowaniu i obsłudze

Ponieważ diody HB LED są urządzeniami półprzewodnikowymi mogą być zasilane i sterowane w identyczny sposób jak wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne. Problem ściemniania czy nawet zmiany koloru światła lampy HB LED nie stanowi większego problemu. W lampie można umieścić układ elektroniczny zawierający mikroprocesor, który steruje pracą lampą HB LED.

Bezpieczeństwo

Oprawy wyposażone w lampy HB LED są znacznie bezpieczniejsze dla użytkownika niż pozostałe źródła światła. Po pierwsze mogą by zasilane bezpiecznym stałym i niskim napięciem i nie grożą porażeniem przy nieostrożnym postępowaniu. Po drugie nie występuje zjawisko iskrzenia, które może być przyczyną wybuchu lub pożaru w kopalniach, zakładach chemicznych, czy wszędzie tam, gdzie korzysta się z instalacji gazowej. Po trzecie diody HB LED nie zawierają trujących substancji oraz nie mają kruchych elementów szklanych, które mogą zostać stłuczone i grozić zranieniem.

Ochrona środowiska

Zastąpienie klasycznych źródeł światła nowoczesnymi rozwiązaniami opartymi o technologię HB LED doprowadzi do blisko 10% zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną na świecie. Proporcjonalnie do tej obniżki zmniejszy się emisja dwutlenku węgla i tlenku węgla. Kolejnym dużym plusem diod i lamp HB LED jest łatwość utylizacji w porównaniu z lampami fluoroscencyjnymi, które zawierają między innymi trujące związki rtęci. Diody HB LED są wykonywane z materiałów nie szkodliwych dla środowiska.

Efekt stroboskopowy

Wiele osób, mimo niewątpliwej energooszczędności świetlówek kompaktowych i ich już niezbyt wygórowanej ceny, stosuje tradycyjne źródła. Dlaczego? Bo widzą mruganie świetlówek o częstotliwości 50Hz. To mruganie może być męczące, może powodować bóle głowy, bóle oczu, wywoływać migrenę. Lampy HB LED są całkowicie pozbawione tej przykrej cechy.

Monitoring

Obecnie w wielu miastach Europy w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców stosuje się monitoring ulic i terenów publicznych. Z tej przyczyny białe światło stało się zalecane w całej UE. Diody HB LED emitują białe światło, które najlepiej oddaje obraz rejestrowany przez kamery. Obraz ten pozwala uchwycić szczegóły zatem doskonale identyfikuje znajdujące się tam postacie.

Pobierz certyfikaty